Czy słyszeliście o pierwszych na świecie zawodach e-sportowych, które były transmitowane w telewizji?

Ten historyczny moment miał miejsce w Korei.

Początek transmisji e-sportu i koreańskiego dziennikarstwa e-sportowego

https://m.dailyesports.com/view.php?ud=2015011513233830170

Dzisiejszy e-sport rozwinął się na globalną skalę kultury sportowej, wychodząc poza ramy zwykłej zabawy. W związku z tym wzrasta również zainteresowanie dziennikarstwem e-sportowym. Korea Południowa jest uważana za kolebkę e-sportu ze względu na popularność jaką cieszy się w tym kraju.

Czym więc jest e-sport i dziennikarstwo e-sportowe?

E-sports to skrót od „Electronic Sports” i odnosi się do meczu, w którym gracze rywalizują
wykorzystując swoje zdolności umysłowe i zręcznościowe w wirtualnym środowisku elektronicznym za pośrednictwem gier wideo. W szerokim znaczeniu obejmuje bezpośrednie oglądanie konkurencji gier wideo lub lig tych gier, a także oglądanie ich transmisji. Dziennikarstwo e-sportowe odnosi się do działalności polegającej na transmitowaniu wydarzeń e-sportowych i relacji wydarzeń lub faktów związanych z e-sportem za pośrednictwem mediów, takich jak gazety, telewizja lub Internet.

W 1997 roku w Stanach Zjednoczonych została otwarta pierwsza na świecie profesjonalna liga gier o nazwie PGL (Professional Gamers League). W 1998 roku Joo-yeong Shin był pierwszym Koreańczykiem zarejestrowanym w PGL. W 1999 roku Shin będący profesjonalnym graczem e-sportu pierwszy raz użył w odniesieniu do siebie słowa „pro-gracz” i w ten sposób został uznany za pierwszego koreańskiego pro-gracza. Zawody e-sportowe, czyli profesjonalne zawody gier, odbywały się już w Stanach Zjednoczonych, ale „zawód” profesjonalnego gracza narodził się w Korei Południowej.

Początek transmisji e-sportu i koreańskiego dziennikarstwa e-sportowego

https://starcraft.fandom.com/ko/wiki/%EC%8A%A4%ED%83%80%ED%81%AC%EB%9E%98%ED%94%84%ED%8A%B8:_%EB%A6%AC%EB%A7%88%EC%8A%A4%ED%84%B0

Historia e-sportu

Nie jest błędem stwierdzenie, że historia e-sportu i historia dziennikarstwa e-sportowego w Korei Południowej rozpoczęła się w tym samym momencie co historia gry StarCraft. Wspomniany wcześniej Pan Jooyeong Shin był także pro-graczem tej gry. Jest to gra strategiczna czasu rzeczywistego wydana 31 marca 1998 roku przez amerykańską firmę Blizzard Entertainment. StarCraft zdobywał popularność na całym świecie dzięki wysokiej jakości grafice i świetnej fabule, która przedstawia wojny kosmiczne pomiędzy trzema różnymi rasami. StarCraft został oficjalnie wydany w Korei Południowej w 1998 roku i wydarzenie to jest uważane za jedno z najważniejszych w historii e-sportu.

W lipcu 1999 roku w Korei Południowej powstało Korea e-Sports Association (KeSPA). W tym samym roku odbyła się Korea Professional Gamers League (KPGL), czyli pierwsze oficjalne zawody e-sportowe w Korei Południowej i pierwsze oficjalne zawody StarCrafta. Zawody e-sportowe po raz pierwszy na świecie były transmitowane w telewizji w Korei Południowej i był to także początek tamtejszego dziennikarstwa e-sportowego. Słowo „e-sport” również powstało w Korei Południowej w lutym 2000 roku podczas ceremonii otwarcia KeSPA, a dokładniej w czasie przemówienia gratulacyjnego byłego Ministra Kultury i Turystyki Pana Jiwon Parka, który wtedy po raz pierwszy użył tego terminu. Później w Korei Południowej narodził się OnGameNet, pierwszy na świecie nadawca e-sportu co zapoczątkowało powstanie kolejnych podobnych platform takich jak: MBC GAME i Ghem TV, a ponieważ duże korporacje zaczęły inwestować w e-sport (np. SK, Samsung, KT i CJ itp.), skala e-sportu i dziennikarstwa e-sportowego w Korei Południowej zaczęła rosnąć w bardzo dynamicznym tempie.

StarCraft stał się najpopularniejszym sportem w Korei Południowej w 2000 roku dzięki stworzeniu profesjonalnych drużyn graczy i uruchomieniu StarCraft Pro League (StarCraft Professional Gaming Team League) przy wsparciu wielu dużych korporacji. Znani profesjonalni gracze kręcili reklamy telewizyjne i cieszyli się nie mniejszą popularnością niż znani piosenkarze. Na przykład 17 lipca 2004 roku finał 1. rundy SKY Pro League 2004 odbył się w Gwangalli w Busan. W tym czasie finałową drużyną były Hanbit Stars i SK Telecom T1, a na miejscu finał obejrzało około 100 000 osób. W tym samym czasie dla porównania na pobliskim boisku baseballowym około 15 000 osób oglądało mecz All-Star w baseball, jeden z najpopularniejszych sportów w Korei Południowej. Ponieważ StarCraft był dobrze znany również za granicą, profesjonalni gracze z całego świata zebrali się w Korei Południowej, aby móc rywalizować o mistrzostwo.

Dzięki sukcesowi StarCrafta w Korei Południowej narodziło się dziennikarstwo e-sportowe, które dziś dokumentuje dynamiczny rozwój tej dziedziny na całym świecie.”

Jeśli interesuje Cię życie Koreańczyków, zapisz się na kurs języka koreańskiego w naszej szkole Molihua!

Koreański Online zapisz się już dziś!

 

 

 

 

Call Now Button