1. Uniwersytety
Aktualnie jest aż 10 uczelni oferujących kierunki z językiem chińskim. Naukę na kierunku sinologia możemy rozpocząć na uczelni publicznej w Gdańsku (UG), Krakowie (UJ), Poznaniu (UAM), Wrocławiu (UWr), Warszawie (UW), Lublinie (KUL) i Katowicach (UŚ) lub na uczelni prywatnej w Poznaniu (WSJO), Warszawie (SWPS) i Wołominie (WSWMiR). Sinologia jest filologią, więc skupia się nie tylko na nauce języka, ale też ogólnie na wiedzy o języku, literaturze czy kulturze. Warto zwrócić uwagę, że praca dyplomowana kierunku sinologia jest pisana po polsku na koniec studiów w przeciwieństwie do kierunków typu filologia angielsko-chińska, gdzie praca dyplomowa jest w języku angielskim. Jeśli mówimy już o kierunkach niezajmujących się jedynie chińskim, to warto wziąć pod uwagę kierunki takie jak wcześniej wspomniana filologia angielsko-chińska czy filologia angielska z chińskim, a może lepiej poszukać uczelni z interesującym nas kierunkiem, która także oferuje dodatkowo naukę chińskiego. Przy wyborze uczelni zastanów się też nad chęcią lub nie, kontynuacji studiów, ponieważ studia licencjackie trwają 3 lata, a nie wszystkie uczelnie oferują kontynuację na drugim stopniu, więc wybór znacznie się zawęża. Dodatkową zaletą nauki chińskiego na uczelni są wymiany studenckie, które pozwalają na wyjazd do Chin lub kontakt z osobami z Chin, które przyjeżdżają na wymianę do Polski.
2. Szkoły językowe i korepetycje języka chińskiego
Zdecydowanie dobrym pomysłem i prawdopodobnie pierwszym przychodzącym na myśl, jest wybranie szkoły językowej lub prywatnych korepetycji. Szkoły językowe nauczające chińskiego znajdziemy przede wszystkim w Katowicach, Sopocie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Warszawie, Gliwicach, Szczecinie, Białymstoku, Bielsku-Białej i innych większych miastach. W niektórych miastach jest po parę takich szkół, do tego dodajmy oferty prywatnych korepetycji i kursów online. Jak widać, wybór jest ogromny. Wiedziałeś, że chiński może być nauczany także w szkołach publicznych jako dodatkowy język? Taką opcję oferuje na przykład liceum w Toruniu i Katowicach. Ze względu na rosnące zainteresowanie językiem Państwa Środka, pojawia się też coraz więcej ofert skierowanych do dzieci, aby nauczać je od najmłodszych lat. Szkoła językowa lub korepetycje są odpowiednie, zwłaszcza jeśli zależy Ci na nauce stricte języka chińskiego.
3. Instytucje
Najbardziej znaną instytucją jest Instytut Konfucjusza, który ma swoje oddziały przy uniwersytetach w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu oraz w Akademii Jagiellońskiej w Toruniu i Politechnice Opolskiej. Instytucje te oferują oczywiście kursy chińskiego, ale nie tylko, ponieważ oferta obejmuje też inne rzeczy. Na przykład są organizowane wyjazdy do Chin, gdzie możesz jednocześnie zwiedzać i uczyć się języka. Co jakiś czas można się załapać na wykłady i konferencje, dzięki którym wysłuchasz wykładów, prezentacji związanych z Chinami. Warto jest obserwować profil Instytutu Konfucjusza, ponieważ możesz natrafić tam na darmowe webinary. Oprócz tych rzeczy organizowane są też warsztaty, na przykład w zeszłym roku były to warsztaty z Wushu i Taijiquan (chińskie sztuki walki). Warto zaznaczyć, że dzięki takim instytucjom można zapisywać się na egzamin HSK, czyli egzamin potwierdzający znajomość języka chińskiego na danym poziomie. Jest to oficjalny egzamin poziomujący respektowany na całym świecie. Dlatego jeśli potrzebujesz certyfikatu językowego do pracy czy dla własnej satysfakcji to właśnie miejsce, które umożliwia podejście do takiego egzaminu.