Znaki zodiaku są ważnym elementem chińskiej kultury. Niektóre z nich są bardziej pożądane niż pozostałe, ponieważ są uważane przez Chińczyków za lepsze. Jak powstały znaki zodiaku i co je odróżnia od powszechnie nam znanych? Według legendy Nefrytowy Cesarz (玉帝 Yùdì), aby pomóc Chińczykom odmierzać czas, stworzył kalendarz. Jeden rok podzielił na 12 części, które oddzielały fazy księżyca, dlatego miesiąc po chińsku zapisujemy za pomocą tego samego znaku co księżyc (月 yuè).
Jedna z legend dotyczących chińskich znaków zodiaku mówi o wyścigu zwierząt. Owy wyścig został zorganizowany przez wspomnianego wcześniej Nefrytowego Cesarza i polegał na jak najszybszym przekroczeniu rzeki. Każde zwierzę mogło wziąć w nim udział. Pierwsze dwanaście z nich miało zostać zwycięzcami, a w nagrodę znaki zodiaku miały być nazwane na cześć tych zwierząt. Podczas wyścigu niektóre zwierzęta pomagały sobie, a niektóre okazały się być podstępne. Ostatecznie pierwszy dotarł szczur, drugi był bawół, trzeci był tygrys, a potem kolejno dotarły królik, smok, wąż, koń, baran, małpa, kogut, pies i ostatnia przybyła świnia.
Bazując na powyższej legendzie, można pomyśleć, że w chiński kalendarz jest cyklem dwunastoletnim. Jednak nie jest to prawda, ponieważ należy wziąć pod uwagę także energię yin i yang oraz pięć żywiołów (金 jīn – metal, 木 mù – drewno, 水 shuǐ – woda,火 huǒ – ogień,土 tǔ – ziemia), które powstały z oddziaływania na siebie dwóch energii. W praktyce oznacza to, że każdy rok ma swoje zwierzę, swój żywioł oraz jedną z dwóch energii (yin lub yang). Po podsumowaniu wychodzi 60 różnych kombinacji, a więc cykl jest tak naprawdę cyklem sześćdziesięcioletnim. Oznacza to, że prawdopodobieństwo wystąpienia takiej samej konfiguracji znaku, żywiołu i energii jest bardzo rzadkie. Na przykład rok 2012 był rokiem wodnego smoka, rok 2024 również jest rokiem smoka, ale drewnianego. Jeśli chodzi o energię, to yin przypada na lata nieparzyste, a yang należy do lat parzystych. Dobrze, ale skąd wiadomo kiedy występuje dany żywioł? W chińskiej astrologii istnieje coś, co można przetłumaczyć jako niebiańskie łodygi (天干 tiāngān) i ziemskie gałęzie (地支 dìzhī). Zacznijmy jednak od ziemskich gałęzi. Jest ich 12 i każda odpowiada jednemu z dwunastu zwierząt; właśnie stąd wiemy, w których latach występują. Natomiast niebiańskich łodyg jest 10, dzięki nim wiemy, który żywioł oraz energia przypadają na dany rok. Żywiołów mamy 5, ale łodyg jest 10, ponieważ każdy żywioł występuje z energią yin oraz energią yang. Według tego systemu pierwszy rok był rokiem niebiańskiej łodygi 甲 (jiǎ) (z energią yang i drewnem) i ziemskiej gałęzi 子 (zǐ) pod znakiem szczura.
Rok zodiakalny, który może wystąpić w 12, 24, 36, 48, 60 roku życia i tak dalej, jest tradycyjnie uważany za pechowy. Chińczycy nazywają go 属相年 (shǔxiang nián) lub 本命年 (běnmìngnián), aby uchronić się przed złym losem, ubierają specjalne czerwone paski, a w przypadku dzieci, ubrania w czerwonym kolorze.