Kiedy wypada Chiński Nowy Rok w 2024?

Chiński Nowy Rok, nazywany też Świętem Wiosny, to najważniejsze święto w kalendarzu Chińczyków. Jest to święto ruchome ze względu na to, że większość najważniejszych chińskich świąt wyznacza kalendarz księżycowy (农历nónglì), przypada mniej więcej na koniec stycznia do połowy lutego i trwa około 15 dni. W tym roku wypada na 10 lutego, ale Chińczycy będą mieli wolne od 10 do 17 lutego, czyli osiem dni, aby móc wspólnie świętować. Jednak świętowanie tak naprawdę trwać będzie do 24 lutego – do Święta Latarni (元宵节 Yuánxiāo jié), które kończy obrzędy nowego roku. Zgodnie z kalendarzem księżycowym do każdego roku jest przypisane jedno z dwunastu zwierząt, tzw. chiński zodiak (生肖shēngxiào), są to kolejno: szczur, bawół, tygrys, królik, smok, wąż, koń, koza, małpa, kogut, pies i świnia. Rok 2024 jest rokiem smoka.

Chińskie ozdoby na nowy rok

chiński znak fu na drzwiach

 

Przygotowania na Chiński Nowy Rok

Przed rozpoczęciem święta Chińczycy sprzątają domy, aby pożegnać się z przeszłością i powitać nowy rok. Drzwi okleja się noworocznymi obrazkami 年画 (niánhuà) i 春联 (chūnlián). Obrazki te mogą przedstawiać różne osoby czy wydarzenia. Dodatkowo ozdabia się dom dekoracjami ze znakiem oznaczającym szczęście i wycinankami ze wzorami symbolizującymi zodiak danego roku. W domach można też spotkać wiszące lampiony. Oczywiście jest to również czas na zrobienie zakupów i przygotowanie prezentów.

chiński lampion

Świętowanie z rodziną

Nowy Rok to czas wspólnego świętowania, dlatego zwykle cała rodzina zbiera się i bierze udział w przygotowywaniu do święta. Tradycyjnie głównym daniem na północy Chin są pierogi 饺子 (jiǎozi), natomiast na południu popularniejsze są kulki z mąki ryżowej 汤圆 (tāngyuán). Popularne jest też ciasto zrobione z ryżu kleistego 年糕 (niángāo). Podczas nowego roku Chińczycy odwiedzają swoje rodziny i właśnie wtedy biorą ze sobą prezenty, aby podarować je bliskim. Do popularnych upominków należą między innymi świeże owoce, ciastka, cukierki, limitowane, noworoczne opakowania orzechów i innych produktów codziennego użytku takie jak mleko, jajka bądź olej spożywczy. Dzieci dostają czerwone koperty, tak zwane 红包(hóngbāo), wypełnione pieniędzmi zwanymi 压岁钱 (yāsuìqián). Ważnym elementem obchodów dla niektórych Chińczyków jest wizyta w świątyni, modlitwa i składanie ofiar przodkom. W ramach dodatkowej rozrywki gra się na przykład w popularną w Chinach grę 麻将 (májiàng) lub karty. Cała rodzina ogląda razem w telewizji Galę Święta Wiosny w dniu wigilii noworocznej. Wieczorem organizowane są pokazy fajerwerków. Jednak nie wszędzie tak jest, ponieważ w poszczególnych miastach zakazane są petardy i fajerwerki. Odbywają się również tańce lwów, podczas których osoby przebrane za lwy wykonują układ choreograficzny.

chińskie pierogi

Symbole i kolory

Dominującym kolorem podczas Chińskiego Nowego Roku jest zdecydowanie czerwony, który jest symbolem pomyślności, szczęścia i ma przynieść bogactwo. Jeśli chodzi o jedzenie, to wcześniej wspomniane ciasto z ryżu kleistego, symbolizuje rozwój i sukces w nadchodzącym roku. Natomiast pierogi symbolizują dobre przejście z poprzedniego roku na nowy rok, kształt pierogów też przypomina sztabkę złota, więc symbolizuje bogactwo. Taniec lwów jest uważany za symbol szczęścia, powodzenia i ma odstraszać złe duchy. W niektórych rejonach jest uważany za jeden z ważniejszych elementów świętowania.

Call Now Button